Урок № 20
Тема: Тертя. Сила тертя. Коефіцієнт тертя ковзання.
Мета:
- навчальна: формувати знання про силу тертя, її природу, напрям дії, способи визначення та види; розкрити корисну та шкідливу роль тертя в техніці та побуті;
-
розвиваюча: розвивати уміння спостерігати, проводити досліди, аналізувати
фізичні явища, робити висновки на основі отриманої інформації;
- виховна: виховувати в учнів пізнавальний інтерес, уважність, вміння працювати індивідуально і колективно – соціальну та комунікативну компетентність.
Обладнання: мультимедійний проектор , комп'ютери, комп'ютерна презентація , дерев’яні бруски, набори тягарців, динамометри, два круглі олівці, шліфувальний папір, дерев’яна дошка.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Історична довідка
18 серпня 1851 року імператор Микола І здійснив першу поїздку з Петербурга в Москву по залізниці. Імператорський поїзд був готовий до відправлення о 4 години ранку. Керівник будівництва дороги, генерал Клейнміхель, щоб підкреслити особливу урочистість події, наказав першу версту залізничного полотна пофарбувати білою масляною фарбою. Це було красиво і підкреслювало ту обставину, що імператорський поїзд першим проїде по нетронутій білизні колії, яка губилася в далині. Але Клейнміхель не врахував однієї обставини. Якої?
Відгадайте загадку:
І корисне, і шкідливе,
Непотрібне, і важливе.
Нам завжди псує взуття.
Здогадались, це …(Тертя).
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Коли виникає сила тертя?
Тема: Тертя. Сила тертя. Коефіцієнт тертя ковзання.
- навчальна: формувати знання про силу тертя, її природу, напрям дії, способи визначення та види; розкрити корисну та шкідливу роль тертя в техніці та побуті;
- виховна: виховувати в учнів пізнавальний інтерес, уважність, вміння працювати індивідуально і колективно – соціальну та комунікативну компетентність.
Обладнання: мультимедійний проектор , комп'ютери, комп'ютерна презентація , дерев’яні бруски, набори тягарців, динамометри, два круглі олівці, шліфувальний папір, дерев’яна дошка.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Що називається силою?
- Чим характеризується сила?
- В яких одиницях вимірюється сила?
- Як називається прилад для вимірювання сили?
Історична довідка
18 серпня 1851 року імператор Микола І здійснив першу поїздку з Петербурга в Москву по залізниці. Імператорський поїзд був готовий до відправлення о 4 години ранку. Керівник будівництва дороги, генерал Клейнміхель, щоб підкреслити особливу урочистість події, наказав першу версту залізничного полотна пофарбувати білою масляною фарбою. Це було красиво і підкреслювало ту обставину, що імператорський поїзд першим проїде по нетронутій білизні колії, яка губилася в далині. Але Клейнміхель не врахував однієї обставини. Якої?
Відгадайте загадку:
І корисне, і шкідливе,
Непотрібне, і важливе.
Нам завжди псує взуття.
Здогадались, це …(Тертя).
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
Якщо сила тяжіння не знає
відпочинку, то сила тертя з’являється під час руху одного тіла по поверхні
іншого. Точніше, вона з’являється навіть трохи раніше – вже при спробі змусити
одне тіло почати рух по поверхні іншого тіла.
Сила тертя – це сила, що виникає при
відносному переміщенні тіл, що дотикаються.
2. Чому виникає сила тертя?
3. Види тертя.
4. Формула сили тертя.
- Тіла мають різні нерівності у вигляді виступів і западин.
- Взаємне притягання молекул добре відполірованих тіл.
- Тертя спокою
- Тертя кочення
- Тертя ковзання
Fтер=µN, N= mg
5.Від чого залежить коефіцієнт тертя?·
- Залежить від обробки поверхні
- Залежить від роду речовини, з яких виготовлені тіла
Звіт групи № 1
(Презентація "Історія виникнення тертя")
7. Дослідна
перевірка законів тертя.
А тепер
експериментально перевіримо ці закони тертя.
Робота в
групах
Експеримент 1.Порівняння
сил тертя ковзання і кочення.
Перемістити брусок
по столі рівномірно за допомогою динамометра. Записати покази динамометра. Це є
сила тертя ковзання. Покласти брусок із
тягарцями на два круглі олівці і переміщати його рівномірно за допомогою
динамометра. Записати покази динамометра. Це є сила тертя кочення.
Яка сила максимальна?
Експеримент 2.Вивчення
залежності сили тертя ковзання від роду поверхонь, що стикаються.·
Рівномірно
переміщувати брусок з тягарцями по:
Запитання
для обговорення:
Як сила тертя залежить від роду поверхонь стичних тіл?
Експеримент 3. Вивчення
залежності сили тертя ковзання від ваги.
Покласти брусок
більшою гранню, на нього - один тягарець
і виміряти силу тертя ковзання. Записати покази динамометра. Покласти брусок більшою гранню, на нього - два тягарці і виміряти силу тертя ковзання.
Записати покази динамометра.
Запитання
для обговорення:Чи залежить сила тертя від ваги?
Експеримент4 Вивчення
залежності сили тертя ковзання від площі
поверхонь тіл, що контактують.
Покласти брусок
більшою гранню, на нього - один тягарець
і виміряти силу тертя ковзання. Записати покази динамометра. Покласти брусок меншою гранню, на нього - один тягарець і виміряти силу тертя ковзання.
Записати покази динамометра.
Запитання
для обговорення: Чи залежить сила тертя від площі поверхонь стичних тіл?
8. Способи зменшення й збільшення сили тертя.
Діти!
Як ви думаєте: «Тертя корисне чи шкідливе?»
Презентація "Способи зменшення й збільшення сили тертя" групи № 2
9. Тертя в природі.
Де ми зустрічаємо тертя в природі?
Презентація "Тертя в природі" групи № 3.
VІ. Закріплення нового матеріалу.
Розв’язування задач
1. Яку силу слід прикласти до шафи масою 50 кг у горизонтальному напрямі, щоб зрушити її з місця, якщо коефіцієнт тертя між шафою та підлогою 0,8?
2. Тіло масою 800 кг рушає з місця, коли до нього прикладена сила 1200 Н. Яким є коефіцієнт тертя між тілом і поверхнею, на якій він знаходиться?
3. Який вантаж може везти кінь на санях, маса яких 100 кг, якщо сила тяги коня 600Н, а коефіцієнт тертя між полозами саней і снігом 0,05?
VІІІ.
Домашнє завдання: § 19, 20
9. Тертя в природі.
Де ми зустрічаємо тертя в природі?
Презентація "Тертя в природі" групи № 3.
VІ. Закріплення нового матеріалу.
Розв’язування задач
1. Яку силу слід прикласти до шафи масою 50 кг у горизонтальному напрямі, щоб зрушити її з місця, якщо коефіцієнт тертя між шафою та підлогою 0,8?
2. Тіло масою 800 кг рушає з місця, коли до нього прикладена сила 1200 Н. Яким є коефіцієнт тертя між тілом і поверхнею, на якій він знаходиться?
3. Який вантаж може везти кінь на санях, маса яких 100 кг, якщо сила тяги коня 600Н, а коефіцієнт тертя між полозами саней і снігом 0,05?
Тести
1. Фізичну
величину, яка кількісно характеризує дію одного тіла на інше, називають…
а) массою;
б) інерцією;
в)
імпульсом;
г) силою.
2. Сила є
причиною…
а) зміни
маси тіла;
б) зміни
швидкості та деформації тіла;
3. Сила, що виникає
при відносному переміщенні тіл, що дотикаються називається…
а) силою
тяжіння;
б) силою
тертя;
в) силою
пружності;
г) силою
реакції опори.
4.
Обчислюють силу тертя за формулою:
а)
F=ma;
б) F=k∆ι;
в) F=mg;
г) F=μN.
5. Тертя
залежить від:
а) маси та
площі поверхні;
б) площі та
роду речовини;
в) роду
речовини;
г) маси.
6. Сила
тертя напрямлена:
а)
горизонтально в бік руху тіла;
б)
горизонтально проти руху тіла;
в)
вертикально вверх;
г)
вертикально вниз.
7. Силу, яка
виникає під час ковзання одного тіла по поверхні іншого і
напрямлена
паралельно до поверхні стикання в протилежний бік до руху,
називають:
а) силою
тертя;
б) силою
тертя спокою;
в) силою
тертя кочення;
г) силою
тертя ковзання.
8. Величина,
яка характеризує природу та якість поверхонь, що дотикаються, називають:
а) силою
тертя спокою;
б) силою
тертя кочення;
в) силою
тертя ковзання;
г)
коефіцієнтом тертя ковзання.
9. Якщо тіло
котиться по поверхні іншого, то виникає сила, направлена в протилежний бік до
руху. Називають цю силу:
а) силою
тертя;
б) силою
тертя спокою;
в) силою
тертя кочення;
г) силою
тертя ковзання.
10. Тертя
а) тільки
корисне;
б) тільки
шкідливе;
в) і корисне,і
шкідливе.
Пояснити
С.
Руданського «Добре торгувалось»:
Чи
в Одесі , чи в Полтаві, чи в самій столиці.
Ходить
чумак із мазницею помежи крамниці.
Ав крамницях тих товару:
Срібло
й злото сяє.
А
чумакові все байдуже,
Він
дьогтю шукає…
Промовки
:
«Немазаний
віз скрипить , а мазаний – сам біжить».
«Без
мастила нема діла».
«Зникло б у ниток тертя, пропали б одяг і
взуття»
не
підмажеш, не поїдеш;
пішла
справа, як по маслу;
вугря
в руках не втримаєш;
лижі
ковзають по погоді;
«Суха ложка рот дере»
«Коси, коса, поки роса, роса спала – робота
пропала»
«Баба з воза – коням легше».
VІІ. Підсумок уроку.
Вправа «Продовжіть речення»
Сила тертя – це сила ….
Причини тертя …
Види тертя ….
Сила тертя залежить від ….
Можна, будь ласка, розв'язок на задачу 3 в 6 розділі : Який вантаж може везти кінь на санях, маса яких 100 кг, якщо сила тяги коня 600Н, а коефіцієнт тертя між полозами саней і снігом 0,05?
ВідповістиВидалити